baldriparan logo

Zajímavosti o spánku

baldriparan ovcak a ovce 1920x600 02baldriparan ovcak a ovce 1920x600 02.JPG.rendition.1280.1280

Poruchy spánku a kvality života

auswirkungen von schlafproblemen image 1.JPG.rendition.680.372
Třetinu našeho života strávíme spánkem. Pro mnoho lidí ale noc znamená stres místo spánku. Převalují se sem a tam, naklepávají si polštář, zkouší “počítat ovečky“, ale nic nepomáhá. Co zvenčí vypadá jako neškodné, znamená pro ně velikou zátěž. Poruchy spánku neznamenají pouze neklid a napětí během noci, ale ovlivňují i kvalitu života přes den. Mnozí se po probdělé noci cítí přes den méně výkonní. Trpí bolestmi hlavy, nesoustředí se, jsou nervózní, napjatí nebo je jim rychleji zima.
  • Nespavostí až ke ztrátě zájmu a depresím
    Špatný spánek má vliv i na osobní život. U pacientů s poruchami spánku se může rozvinout nervozita, napětí, přetrvávající neklid nebo i depresivní sklíčenost. Mezilidské vztahy tak trpí kvůli poruchám spánku.
  • Pracovní výkon klesá
    Probdělé noci mají negativní vliv i na jejich profesní život. Poruchy a nedostatek spánku snižují výkonnost, často trpí nedostatečnou koncentrací a nervozitou; produktivita jejich práce klesá. Logické myšlení, rozhodnost nebo motivace rovněž ubývají.
  • Nebezpečí nehody v důsledku poruch spánku
    Kvůli poruchám a nedostatku spánku se objevuje nebezpečí i ve veřejném životě. Právě u řidičů vozidel nebo u lidí, kteří obsluhují stroje, se zvyšuje riziko nehody při únavě a nesoustředěnosti.
  • Z nedostatku spánku se může tloustnout!
    Američtí vědci zjistili1, že při méně jak 4 hodinách spánku v noci se riziko ztloustnutí zvyšuje o 73 %. Při průměrných 5 hodinách spánku je riziko nadváhy už jenom 50 %. Kdo tedy málo spí, žije s rizikem, že přibere. Důvodem pro přibírání na váze je, že tělo během spánku produkuje hormony, které regulují apetit (např. leptin). Kdo trpí poruchou spánku, má tedy často málo hormonů, které tento apetit regulují. Proto při nedostatku spánku tělo často rychleji signalizuje hlad.

Poruchy spánku jsou často důvodem pro návštěvu lékaře

Poruchy spánku nejčastěji léčí praktičtí lékaři. Snad největší a nejobsáhlejší světová studie2 na téma spánku ovšem ukazuje, že rozpoznání a léčba poruch spánku jsou často obtížné. Přes 36 % poruch spánku se vůbec neléčí, u 9 % se pacienti poradí nedostatečně a 10 % dostane terapii, která je pochybná z důvodu potenciálního rizika.

Rostlinné léčivé přípravky na spánek pomáhají proti poruchám spánku

Homepage image4.JPG.rendition.680.372 1
Tablety s vysokou dávkou extraktu z kořene kozlíku lékařského (např. Baldriparan) zklidňují a zlepšují spánek. Účinky kozlíku lékařského jemným a přirozeným způsobem ovlivňují nervovou soustavu, aniž by narušily přirozený spánkový rytmus.3 Kozlík lékařský se používá už několik století na poruchy spánku a považuje se za osvědčenou pomoc při usínání. Kozlík lékařský nezpůsobuje únavu, a tak můžete odpočatí a svěží začít další den. Může se však objevit nepříznivý vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje. Pacienti pod vlivem přípravku nesmí řídit, obsluhovat stroje ani vykonávat nebezpečné činnosti nebo se jich účastnit.

1 Vorona RD et al. Overweight and obese patients in a primary care population report less sleep than patients with a normal body mass index. Arch Intern Med 2005;165(1):25–30

2 Wittchen HU et al. NISAS-2000: The Nationwide Insomnia Screening and Awareness Study. Prevalence and interventions in primary care. Fortschritte der Medizin. Originalien 2001;119(1):9–19

3 European Union herbal monograph on Valeriana officinalis L., radix EMA/HMPC/150848/2015, 2. února 2016

Obsah tohoto webu je určen jen pro uživatele z České republiky.
cross