baldriparan logo

Zajímavosti o spánku

baldriparan ovcak a ovce 1920x600 02baldriparan ovcak a ovce 1920x600 02.JPG.rendition.1280.1280

Tipy při problémech se spánkem

Trpíte poruchami spánku? Nejste v tom sami! Velká část populace má problémy při usínání a nespavosti. Existuje spousta rad, které se týkají spánku. Připravili jsme pro Vás ty nejdůležitější tipy pro dobrý spánek a svěží začátek dne.

Před spánkem: uklidnit se

  • Večerní procházka:
    dopřejte si večer klidnou a uvolněnou procházku na čerstvém vzduchu. Můžete ještě jednou probrat zážitky celého dne a nebudete si tak případné starosti brát s sebou do postele.
  • Váš osobní rituál:
    osobní rituál se může postarat o uvolnění těla i ducha. Vsaďte přitom na stejné, uklidňující postupy. Například se posaďte do svého oblíbeného křesla, vypijte sklenici teplého mléka s medem nebo si přečtěte nějakou ne příliš napínavou knihu. Pokud tento nebo podobný rituál opakujete denně, naučí se Vaše tělo, že se nyní může uvolnit a že je spánek dokonce žádoucí.
  • Teplá koupel:
    po dlouhém dni Vám neudělá nic tak dobře jako teplá koupel. Aby koupel působila uklidňujícím způsobem, neměla by teplota vody být příliš vysoká a místnost by měla být zatemněná. Pokud chcete, můžete přitom poslouchat uklidňující hudbu nebo si přečíst knihu. Tip pro Vás: dejte si před spaním koupel a využijte tak fyziologického triku - během koupele se Vám zvýší tělesná teplota a následně po koupeli dojde k jejímu znatelnému snížení. Přesně to se děje i při usínání.
  • Rostlinný léčivý přípravek na spaní:
    i rostlinné léčivé přípravky umí účinně podporovat spánek. Zejména vysoká dávka kozlíku lékařského (nyní např. v Baldriparanu) se po mnoho desetiletí osvědčila jako pomoc při usínání a spánku. Extrakt z kořene kozlíku lékařského podporuje usínání i přirozené fáze spánku1 , a tím tak zlepšuje kvalitu spánku.

Vaše ložnice: zaměřte vše na spánek

tipps bei schlafproblemen image 1.JPG.rendition.680.372

Klid: hluk vede k neklidnému spánku nebo mu úplně zabraňuje kvůli většímu vyměšování stresových hormonů kortizolu a adrenalinu. Proto byste měli své místo ke spánku vytvořit jako co možná nejklidnější a odstranit nepotřebné zdroje hluku.

Tma: světlo rovněž ruší spánek, protože zabraňuje tělu v produkci spánkového hormonu melatoninu. Proto je velmi důležité, abyste odstranili nejlépe všechny zdroje rušivého světla a ložnici co nejvíce zatemnili.

Teplota: optimální teplota pro spánek neexistuje – osobní komfortní teplota však ano. Tato může být pro každého jiná. Zatímco mnoho lidí spí u otevřeného okna, jiní usnou pouze při příjemné teplotě. Důležité je přitom dobré zásobení kyslíkem a dostatečná vlhkost vzduchu. Nejlépe toho dosáhnete díky dobrému provětrání ložnice před spaním.

V posteli: pouze spěte

tipps bei schlafproblemen
Spánek, nic než spánek: postel byste měli využívat výlučně ke spánku a k pohlavnímu životu. Pokud si v posteli čtete, díváte se na televizi, telefonujete nebo jíte, podvědomě časem nepovažujete postel za místo relaxace a spánku.

Zůstaňte klidní

Spánek byste neměli považovat za „úkol“ nebo „povinnost“. Pokud si uvědomíte, že můžete spát, ale nemusíte, vytvoříte tím klid a uvolnění. Pokud se spánek právě naopak nechce dostavit, můžete znovu vstát a pohodlně se usadit s knihou do svého oblíbeného křesla. To z Vás sejme tlak, že musíte spát – uvolnění Vám udělá dobře a pomůže při usnutí.

1 European Union herbal monograph on Valeriana officinalis L., radix EMA/HMPC/150848/2015, 2. února 2016

Obsah tohoto webu je určen jen pro uživatele z České republiky.
cross